Nie kasa jest ważna, lecz frajda    Gadu Gadu porozmawiaj 

Od kilku lat nie mogę natrafić na jakiekolwiek wiadomości odnośnie kaplicy, która znajduje się w lesie w okolicach Namysłowa.

Usytuowana jest  w północnej części wsi Jastrzębie pod Namysłowem. Ze wstępnej penetracji, można wywnioskować że uległa w dawnych czasach spaleniu.

Poniżej plan orientacyjny.

Czerwony punkt to kaplica.

 

Współrzędne geograficzne (przybliżone)

N   

E   

51,024445   

17,768669   

w stopniach i ułamkach stopni

51 01,467   

17 46,120   

w stopniach, minutach i ułamkach minut

51 01 28,0   

17 46 07,2   

w stopniach, minutach, sekundach i ułamkach sekund

351568   

413671   

w metrach, w układzie geodezyjnym 1992

   

w stopniach i ułamkach stopni, oddzielone tabulatorem

....................................................................................................................................................................................

 

Miejsce, które nie zostało jeszcze w pełni zbadane.

(Brak wykopków i oznak buszowania}

Miejsce, które opisuję to zabytkowy park pałacowy za miejscowością Pokój na Opolszczyźnie. Park powstał w latach 1780-90. Składa się z dwóch części, parku małego i dużego. 

W parku istniało szereg budowli np. zamek szwedzki, rotunda, Dom Strzelca, latarnia, zamek na Winnej Górze, przystań, strzelnica, ptaszarnia, świątynie i pomniki. Po zamkach szwedzkim

i na Winnej Górze zostały tylko ruiny. Miejscem, które zasługuje na szczególną uwagę to rotunda, otoczona wysokim murem i prowadzący do niej tunel. Na środku rotundy stała rzeźba.

W murze znajduje się pięć nisz. Niedaleko na wyspie znajduje się Świątynia Matyldy, która jest w bardzo dobrym stanie. dlatego że jest otoczona wodą i torfowiskiem. Dotarcie do nie jest możliwe prawie tylko mroźną zimą. W parku jest jeszcze jedna podobna budowla, także usytuowana na wysepce. W parku znajdują się pomniki (uszkodzone). Jeden zachowany w bardzo 

dobrym stanie to duży śpiący lew. Dar, na cześć księcia Eugeniusza Erdmanna, właściciela Pokoju.

 Zagłębiając się trochę w las można znaleźć pozostałości po krytej strzelnicy, która budzi zdumienie swoimi rozmiarami .Dołączam kilka zdjęć, by móc wyobrazić sobie wartość eksploracji.

Teren parku to dzisiaj las, gdzie niegdzie tylko można trafić na dawno posadzone Rododendrony, pięknie krzewy, najstarszą w Polsce (210 lat) i najbardziej okazałą (500cm) sosnę wejmutkę.

 

Kliknij na mały obrazek


        

 

zbiorcze wyniki ankiety

 

Ta strona znajduje się na http://www.onet.pl